Cookie monsters - läskiga hundkakor till halloween
- Sarah Nyman
- 27 okt. 2024
- 2 min läsning
Svårighetsgrad: 🦴🦴

Cleo är ju ett riktigt kakmonster så vad passar inte bättre än att baka lite cookie monsters till halloween? 😈🧡

"Trick or treat?"
Självklart har vi färgat dessa monster med helt naturliga ingredienser, och du kan ju göra i färger som du har hemma! Monster kan ju ha precis vilken färg som helst, eller hur?? 👻👹
Recept:
1 ägg
1 tsk kokosolja
1 msk ärtmjölk
0,5-1 dl mandelmjöl
0,5-1 dl rismjöl
Gröna monster:
Grön spirulina
Röda monster:
Rödbetspulver
obs. mjölet är ca mängd, lika delar tills du får en bra deg
Gör så här:
Sätt ugnen på 150 grader.
Rör ihop alla ingredienser i en skål, tillsätt mjöl tills du får en bra deg. Degen ska vara lite kladdig men gå att rulla till bollar.
Dela upp degen i så många skålar som du vill ha färger, 3 för min del. De vita kakorna är klara här.
Arbeta in färgsättning tills du är nöjd med färgen.
Forma runda kakor och placera på bakplåtspapper på en plåt.
Grädda i mitten av ugnen i ca 10 minuter. Ta ut och låt svalna helt.
Recept ögon:
1 msk laktosfri grekisk yoghurt eller färskost
1 tsk kokosmjöl
0,5 tsk blodpulver
Rör ihop yoghurt och kokosmjöl, låt svälla några minuter.
Börja med att spritsa ut den vita delen av ögonen.
Blanda sedan ner blodpulver i resten av smeten och spritsa ut den mörka delen.
Servera!
Förvara i kylspråk, hållbarhet: några dagar.
Går bra att frysa in.

En kik på våra ingredienser och dess hälsofördelar:
Ägg: Hjälper till att binda smeten. Ägg är även rikt på protein, selen, vitamin B12, A, D och E-vitaminer.
Ärtmjölk/havremjölk: Drycken innehåller ingen laktos och inget mjölkprotein och är bra för hundens mage då drycken har probiotisk effekt.
Blodpulver: ger en kraftigare, tätare och glansigare päls. Blodpulver främjar också muskelmassan till hårt arbetande hundar eller unghundar. Blodpulver fungerar utmärkt som järntillskott till tikar under löp och genom ev skendräktighet. (text från svenska djurapoteket)
Mandelmjöl: Används som bindemedel, mandelmjöl är både glutenfritt och spannmålsfritt (perfekt för hundar som lider av intolerans).
Rismjöl: Det är naturligt glutenfritt, snällt mot magen och ger kakorna en fantastisk konsistens!
Kokosmjöl: Kokosmjöl innehåller naturligt en rad nyttiga ämnen samt är rikt på fibrer och protein. Kokosmjöl är dessutom naturligt spannmålsfritt vilket är perfekt för hundar som lider av tolerans.
Spirulina: Spirulina är en alg som innehåller mer än 100 olika näringsämnen och är en av naturens mest koncentrerade källor av näring. Spirulinaalgen är dessutom rik på flera olika mineraler särskilt järn, kalcium, magnesium, kalium och zink. Även B-vitaminer, betakaroten, C-vitamin och E-vitamin ingår i Spirulina. Den rika tillgången på biotillgängligt järn gör att spirulina även rekommenderas till dräktiga och digivande tikar.
Rödbetspulver: Rödbetspulver är fyllt av näringsämnen som bland annat magnesium, kalcium, järn och vitaminerna A,B och C. Anses som bra tillskott till hundar som utsatts för hög ansträning.
Yoghurt: Yoghurt är hög i kalcium och protein. Välj naturell då vi inte vill ha några sötningsmedel eller tillsatt socker. Yoghurt med aktiva bakterier kan fungera probiotiskt och är bra för din hunds matsmältningssystem.
Comments